Ile kosztuje projekt wnętrz i z czego wynika cena?
Większość osób stosunkowo rzadko podejmuje temat wykończenia lub remontu wnętrza własnego domu lub mieszkania. Stąd zastanawiają się, ile kosztuje architekt wnętrz, jaka jest cena za projekt wnętrza?
W niniejszym wpisie staramy się wyjaśnić, ile kosztuje projekt wnętrz i jakie czynniki wpływają na cenę?
Projekt wnętrza to usługa, która kosztuje stosunkowo dużo na pierwszy rzut oka. Projekt wnętrz we Wrocławiu kosztuje w przedziale 180 – 220 złotych za metr kwadratowy projektowanej przestrzeni. Biorąc za przykład mieszkanie o powierzchni 50 m2, cena za projekt wynosi od 9 do 11 tysięcy złotych. Dużo, prawda? Spójrzmy na to jednak w ten sposób: średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego we Wrocławiu w 2024 roku to prawie 14 tysięcy złotych. Kompleksowy projekt wnętrza kosztuje więc mniej niż metr kwadratowy tego mieszkania lub podobnie co średniej klasy sofa narożna. Jednocześnie będzie to mniej niż 10% kosztów wykończenia, zakładając 2500 zł na metr kwadratowy. Patrząc z tej perspektywy, koszt projektu wnętrza we Wrocławiu oferowany przez doświadczone biuro projektowe nie jest wysoki.
Co składa się na koszt projektu wnętrz
Co składa się na cenę projektu wnętrz? Jeśli działalność biznesowa jest dobrze przemyślana, cena produktu lub usługi odzwierciedla koszty i dodaje marżę.
Czas pracy
Pierwszą ważną składową, o której należy napisać, jest czas przeznaczony na realizację usługi. Owszem, projekt może kosztować 10 tysięcy złotych i więcej, ale wymaga odpowiednio dużo czasochłonnej pracy.
Etapy pracy nad kompleksowym projektem wnętrz:
- Przygotowanie oferty
- Analiza
- Koncepcja projektu
- Opracowanie koncepcji – rysunki wykonawcze
- Opracowanie koncepcji – kosztorysy, listy zakupów
- Omówienie projektu z wykonawcami branżowymi
- Nadzór nad realizacją
Przejście przez poszczególne etapy projektu wnętrz przykładowego, 50-cio metrowego mieszkania, to mniej więcej 120 godzin pracy projektanta. Przy cenie 11 tysięcy złotych, wychodzi stawka 91,6 zł/h brutto.
Koszty pracy a cena projektu wnętrz
W poprzednim akapicie wyliczyliśmy, że architekt wnętrz może wypracować stawkę sięgającą trochę ponad 90 zł/h brutto. Czy to dużo?
Tutaj dochodzimy do kosztów pracy. Pominiemy tutaj koszty związane z obowiązkowymi składkami i ubezpieczeniami oraz zatrudnianiem pracowników. Dużo się też o tych kosztach mówi w ogólnych mediach, więc nie będziemy ich tutaj powtarzać.
Co jest kosztem architekta wnętrz? Po obowiązkowych składach i ubezpieczeniach, to wynajęcie i utrzymanie biura. Wielu projektantów wnętrz co prawda pracuje z własnego domu, ale tutaj także należy opłacić media. Oprócz kosztów lokalowych, ponosi się także wydatki na materiały takie jak próbniki (nie każdy producent udostępnia je nieodpłatnie), czy wydruki.
Innym kosztem, o którym nieraz zapominają klienci, jest sprzęt i oprogramowanie. Wyposażenie pracowni to wydatek rzędu 25 – 30 tysięcy złotych. Na tę kwotę składają się: komputer stacjonarny i przenośny, monitor, drukarka, smartfon, oprogramowanie biurowe, komputerowego wspomagania projektowania i często także graficzne. Sprzęt komputerowy kupuje się raz na kilka lat i wymienia w miarę potrzeb. Natomiast licencje programowe to obecnie najczęściej 12-miesięczne subskrypcje. Nieodzowny w pracy architekta wnętrz jest samochód, którego miesięczne utrzymanie kosztuje przynajmniej kilkaset złotych, ponadto często dochodzi rata leasingu. Biuro projektowania wnętrz potrzebuje też obsługi księgowości i ubezpieczenia zawodowego. I choć nie są to niezbędne rzeczy, trudno wyobrazić sobie obycie się bez nich. Koszt tych usług różni się oczywiście od formy i wielkości prowadzonej działalności.
Można śmiało przyjąć, że miesięczne funkcjonowanie jednego stanowiska biura projektowego, wykluczając koszty pracownicze, to około 2600 złotych.
Jak można zauważyć, biuro projektowe „nie wyżyje” z pojedynczego projektu przytoczonego wcześniej przykładowego mieszkania. Należy wziąć pod uwagę fakt, że przychód uzyskany z takiego projektu wnętrza rozkłada się na czas pracy nad projektem. W Trykowska Studio czas pracy nad projektem wynosi zwykle 4 do 12 tygodni, zależnie od wielkości i zakresu zlecenia. Zaprojektowanie przykładowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych zajmie 6 tygodni. Przychód z projektu o wartości 11 tysięcy złotych rozłoży się więc na 1,5 miesiąca.
Mamy nadzieję, że takie uczciwe przedstawienie cen za projekt wnętrza i kosztów, jakie ponosi biuro projektowe, uzasadnia cenę za projekt wnętrz w oczach potencjalnego inwestora. O tym, jak wygląda codzienna praca architekta wnętrz, dowiesz się z wcześniejszych wpisów na blogu: „Jak wygląda praca projektanta wnętrz. Część 1” i „Jak wygląda praca projektanta wnętrz. Część 2„.
Oczywiście widzimy często hasła w rodzaju „projekt łazienki gratis” lub „projekt kuchni za 1 zł”. Dotyczą one zwykle marketów budowlanych lub sieciówek meblowych, gdzie koszt „darmowego” projektu jest wliczany w rachunek za sprzedane artykuły. Jakość tych aranżacji jest niższa, co wynika wprost z nakładów czasu i kosztów (np. inne oprogramowanie), ale jest to też skierowane do innego rodzaju klienta.
Różne biura, różne ceny projektu wnętrz
Ile kosztuje projekt wnętrz w różnych biurach? Każde biuro projektowe i architekt wnętrz kształtuje politykę cenową według swojego uznania.
Są pewne czynniki, które wpływają na cenę projektu, niezależnie od ponoszonych rzeczywistych kosztów prowadzonej działalności:
- Doświadczenie – im większe doświadczenie architekta wnętrz w pracy zawodowej, tym oczywiście cena będzie wyższa. Założycielka biura Trykowska Studia posiada 10 lat doświadczenia zawodowego w pracach nad projektami wnętrz prywatnymi, inwestycyjnymi i komercyjnymi.
- Wykształcenie – zawód projektanta wnętrz wydaje się na tyle pociągający, że powstało wiele szkoleń i kursów, które umożliwiają szybką naukę podstaw zawodu. Jednak aby tytułować się Architektem Wnętrz, konieczne jest wyższe wykształcenie kierunkowe na studiach Architektura Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych lub Architektura ze specjalizacją Architektura Wnętrz na Politechnice. Natalia Trykowska, założycielka Trykowska Studia, ukończyła studia na kierunku Architektura Wnętrz na wrocławskiej ASP. W pracy projektowej współpracuje z osobami po Politechnice i Akademii Sztuk Pięknych.
- Marka – biuro o silnej pozycji rynkowej, rozpoznawalne w branży i poza nią, może rzecz jasna pozwolić sobie na wyższą marżę. Idzie to jednak w parze z większymi nakładami kosztów funkcjonowania prestiżowego biura.
Projekt wnętrz – dla kogo?
Skorzystanie z pomocy architekta wnętrz przestało być domeną najbardziej zamożnych osób. Stało się dostępne także dla klasy średniej, której przedstawiciele cenią sobie swój czas i chętnie powierzają zlecenia specjalistom. Zdają sobie sprawę z tego, że aranżacja wnętrza wymaga fachowej wiedzy i umiejętności, których im brakuje. Być może już próbują przebrnąć przez Internet inspiracji i czują się coraz bardziej zagubieni i przytłoczeni. Wtedy potrzebny jest ktoś, kto to wszystko poukłada. Może to być niemal całkowite zawierzenie się projektantowi – zwykle dotyczy to wnętrz inwestycyjnych – lub częściej na zasadzie partnerskiej współpracy. Architekt wnętrz będzie miał za zadanie rozpoznać potrzeby klienta i przełożyć je na projekt i potem realizację.
Projekt wnętrza – czy warto ponieść ten koszt?
Czy warto zainwestować w indywidualny projekt wnętrza? Słowem klucz jest tutaj „zainwestować”. Coraz więcej osób przekonuje się, że skorzystanie z usług architekta wnętrz nie tylko ułatwia życie, ale przekłada się na realne zyski.
Co zyskujemy, decydując się na zakup projektu wnętrz?
- Oszczędność czasu – przypomnijmy konkret: 120 godzin pracy nad 50-cio metrowym mieszkaniem, czyli 15 pełnych dni roboczych lub 5 dób. Pomyśl, ile to jest: 3 tygodnie w pracy albo lepiej – 5 dni majowego weekendu. Licząc na realny czas pracy, z okresem na podjęcie decyzji, przekłada się to na 6-cio tygodniowy proces projektowy. Taki czas jest osiągalny dzięki doświadczeniu w projektowaniu, znajomości rynku produktów wykończeniowych i wyposażenia oraz umiejętności rozmawiania z wykonawcami.
- Oszczędność pieniędzy po raz pierwszy – przemyślany projekt wyklucza nieprzemyślane wydatki. Doświadczony architekt wnętrz wie, gdzie można trochę oszczędzić, a gdzie nie warto.
- Oszczędność pieniędzy po raz drugi – architekci wnętrz współpracują z wieloma dostawcami materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz. Dzięki temu są w stanie dla swoich klientów uzyskać wyceny obejmujące dobre rabaty. Zachowują przy tym wysoką jakość usług, niedostępną przez Internet. Trykowska Studio współpracuje z MJ Studio – salonem wykończenia wnętrz.
- Podniesienie wartości nieruchomości – ten punkt dotyczy nie tylko wnętrz typowo inwestycyjnych pod dalszą sprzedaż lub wynajem, ale także wnętrz prywatnych. Nierzadko okazywało się, że po kilku latach potrzebne było inne mieszkanie, na przykład z okazji powiększenia rodziny. Estetyczne i funkcjonalne wnętrza wyróżniały się już na etapie ogłoszeń sprzedaży. Hasło „zaprojektowanie przez znanego wrocławskiego architekta wnętrz” okazywało się atutem sprzedażowym.
Podsumowanie – czy już wiesz, ile i dlaczego tyle kosztuje projekt wnętrz
Niniejszy wpis miał na celu przedstawienie cen i kosztów projektu wnętrz we Wrocławiu na przykładowym mieszkaniu. Mamy nadzieję, że zostało dobrze wyjaśnione, dlaczego taka usługa nie może być drastycznie tańsza. Nie jest to podyktowane wyłącznie prestiżem indywidualnego projektu aranżacji wnętrz, ale po prostu wynika z kosztów prowadzenia zarejestrowanej działalności gospodarczej, czasu poświęconego na samą pracę projektową i wysiłku włożonego w wykształcenie i zdobycie odpowiedniego doświadczenia. Teraz już wiesz, ile i dlaczego właśnie tyle kosztuje projekt wnętrz.
Rzeczywiście dla niektórych projekt wnętrz będzie wydatkiem ostatniej potrzeby. Powiedzmy to sobie wprost – to zawsze była i będzie usługa skierowana do klienta bardziej zasobnego, należącego do klasy przynajmniej średniej. Dla osób mniej zamożnych dostępne są inne usługi aranżacji. Na przykład w marketach budowlanych, czy sieciach meblowych, gdzie przy zakupie proponowanych artykułów, projekt otrzymuje się gratis lub za symboliczną złotówkę.
Dzięki za ten wpis! Rzeczywiście bardzo przydał mi się. Trzymaj tak dalej.
Dziękuję za miły komentarz. Myślę, że na pierwszy rzut oka cena za projekt wnętrz może wydawać się wysoka, więc warto uczciwie wyjaśnić potencjalnemu Klientowi, skąd wynika. Wtedy mamy zrozumienie, że nie jest wzięta z sufitu, ale podparta konkretnymi kosztami (także czasem pracy, nauki i zdobycia doświadczenia) i jak wygląda w relacji do wartości realizacji. Dla innych architektów wnętrz, którzy czasem boją się podać swoją cenę, też to może być jakaś wskazówka, jak się wycenić i jak to uzasadnić.