
Łazienka, a szczególnie o małym metrażu, to pomieszczenie, którego aranżacja przyprawia właścicieli o ból głowy. Zapraszamy do lektury nowego wpisu: Mała łazienka Inspiracje, dzięki któremu poznasz inspiracje i rozwiązania na to kłopotliwe pomieszczenie.
Łazienka musi spełniać określone funkcje higieniczno-sanitarne. Rozumie się przez to konieczność umieszczenia miski ustępowej, umywalki i wanny lub prysznica. W mieszkaniach najczęściej w łazience jest też pralka, czasem dodatkowo suszarka lub pralko-suszarka. Oczywiście przechowywanie w łazience, zwłaszcza małej, to dodatkowe wyzwanie. Potrzebne jest miejsce na kosmetyki, chemię gospodarczą oraz kosz na pranie.

Wyposażenie w małej łazience
Każda łazienka, także ta najmniejsza, musi mieć podstawowe wyposażenie, by spełniać wymogi pomieszczenia higieniczno-sanitarnego. Wymagania znajdziemy w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dział III, Rozdział 6.
- Wanna czy prysznic w małej łazience? Wbrew pozorom nie zawsze prysznic jest najlepszym wyborem. Wygodna wanna zajmuje 70 cm szerokości, wygodny prysznic 90 cm – wybór zależy od planu pomieszczenia.
- Toaleta podwieszana czy kompakt WC? Toaleta podwieszana kompaktowa wraz za zabudową stelaża zajmuje od 56 cm głębokości, zaś kompakt WC zabiera minimum 60 cm głębokości. Poza tym miska wisząca bez swoją konstrukcję wygląda wizualnie lżej. Porównano produkty miska wisząca Roca Ona Compacto i WC kompakt Roca Ona.
- Jaka umywalka do małej łazienki? Optymalna szerokość umywalki wynosi 40-50 cm, zaś długość minimum 40 cm. Jej wygląd musi współgrać z aranżacją łazienki, więc nie ma prostej odpowiedzi, jaki rodzaj i kształt będzie najlepszy.
- Baterie podtynkowe czy natynkowe? Armatura podtynkowa zajmuje mniej miejsca niż montowana natynkowo. Nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na budowę ścian. W przypadku baterii umywalkowej, najbardziej sprawdza się bateria podtynkowa oraz sztorcowa. Bateria stawiana na blacie zajmuje więcej miejsca, zwłaszcza że jej najwygodniejsze umiejscowienie jest z przodu, a nie z boku umywalki. W przypadku baterii wannowej warto rozważyć napełnianie przez przelew, co wyklucza konieczność montażu wystającej wylewki.
- Pralka, suszarka czy pralko-suszarka? Co wybrać do małej łazienki? W małej łazience należy wybrać urządzenia oznaczone jako „slim”, czyli o mniejszej głębokości. Dla pralko-suszarki zazwyczaj jest to około 48 cm, a ze wszystkimi elementami wystającymi około 55 cm. Same pralki slim są płytsze, mogą mierzyć około 45 cm całkowitej głębokości. Taki wymiar umożliwia zamknięcie urządzenia w zabudowie o głębokości 55-60 cm. Jeżeli wymiary łazienki to umożliwiają, można zdecydować się na pralkę do zabudowy. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ale samo urządzenie jest droższe.

Przechowywanie w małej łazience, inspiracje
Przechowywanie w małej łazience to sztuka optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Warto poświęcić trochę czasu na zaprojektowanie przemyślanych rozwiązań. Zobacz, jakie są nasze inspiracje dla przechowywania w niedużej łazience.
- Szafka nad zabudową geberita. Popularnym rozwiązaniem jest szafka nad zabudową stelaża podtynkowego WC. Należy pamiętać o tym, że taka szafka najlepiej wygląda, gdy ma tę samą głębokość, co zabudowa stelaża. Jednocześnie chcemy mieć zwykle jak najpłytszą zabudowę, więc trzeba tutaj pójść na jakiś kompromis.
- Przechowywanie w obudowie wanny. Jeśli zdecydowano się na wannę, warto wykorzystać miejsce w zabudowie. Cersanit ma w swojej ofercie panel przedni z uchylnymi płytkimi szafkami.
- Ukryta szczotka toaletowa i wpuszczony uchwyt na papier. Jeśli zabudowa stelaża podtynkowego jest odpowiednio szersza od samego stelaża, można wykorzystać wolne miejsce na moduł toaletowy z ukrytym schowkiem na szczotkę toaletową i uchwyt na papier montowany we wnęce.
- Kosz na pranie w małej łazience. Kosz na bieliznę można schować w zabudowie meblowej. Można użyć wysuwanych koszy cargo lub kosza montowanego na uchylny front (https://peka.pl/produkt/14.25.C/kosz-na-bielizne-uchylny-szer.-237-mm?gQT=1). Wybór systemu zależy od dostępnego miejsca.
- Szuflady pod umywalką. Aby w pełni wykorzystać miejsce pod umywalką, należy zamontować syfon oszczędzający miejsce. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać dodatkową szufladę pod umywalką.
Mała łazienka Inspiracje Smart
Niektóre nowoczesne rozwiązania i systemy Smart Home nie tylko ułatwią życie, ale także pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca w łazience.
- Toaleta lub deska myjąca. Nazywana także toaletą japońską lub washlet. Zastąpi bidet lub bidettę nie zabierając więcej miejsca, niż zwykła miska ustępowa. Przy wyborze toalety myjącej z dedykowanym stelażem, podłączenie do wody i prądu jest ukryte w stelażu. W przypadku deski myjącej, konieczne będzie doprowadzenie wody zimnej i przygotowanie gniazda bryzgoszczelnego w zasięgu przewodu deski. Więcej o toalecie myjącej dowiesz się z naszego bloga: https://www.trykowskastudio.pl/japonska-lazienka-hi-tech/
- Ogrzewanie podłogowe. Niezależnie, czy będzie to ogrzewanie elektryczne czy wodne, pozwala zrezygnować z grzejnika ściennego. Mimo to rekomendujemy montaż małego grzejnika wodno-elektrycznego do suszenia ręczników.
Podsumowanie inspiracji dla małej łazienki
Mam nadzieję, że powyższy wpis – Mała łazienka Inspiracje – zachęcił Cię do poszukiwań ciekawych rozwiązań do niedużej łazienki. Jeżeli uważasz, że przyda Ci się pomoc, skontaktuj się z nami! Doświadczony projektant wnętrz z Wrocławia, Natalia Trykowska, z przyjemnością podejmie wyzwanie zaprojektowania małej łazienki. Usługa projektu łazienki dostępna jest stacjonarnie na terenie aglomeracji wrocławskiej oraz on-line bez granic.