Współpraca z projektantem wnętrz. Jak wygląda, jakie są jej etapy.

jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz

Coraz więcej osób myśli o skorzystaniu z usług architekta wnętrz i szuka informacji o tym, jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz. Wprawdzie każde biuro może mieć wypracowaną swoją ścieżkę pracy, ale pewne elementy będą się powtarzały. W niniejszym wpisie przedstawię współpracę z projektantem na przykładzie naszego biura projektowania wnętrz Trykowska Studio z Wrocławia.

Etapy współpracy z projektantem wnętrz

Współpracę z projektantem wnętrz można podzielić na następujące etapy:

  • Spotkanie zapoznawcze i oferta
  • Podpisanie umowy i analiza wytycznych do projektu
  • Projekt koncepcyjny
  • Projekt wykonawczy
  • Nadzór autorski nad realizacją

W kolejnych akapitach dowiesz się, czym są poszczególne etapy i co je wyróżnia. Dzięki temu będziesz wiedział, jak może przebiegać współpraca z projektantem wnętrz.

Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz. Spotkanie zapoznawcze

Każda współpraca zaczyna się od pierwszego spotkania. Może być ono na żywo lub on-line, w biurze projektanta lub na miejscu inwestycji. Pierwsze spotkanie powinno być niezobowiązujące i nieodpłatne. Dobre biura projektowe, choć mają terminarze pełne zleceń, nie pobierają opłat za pierwsze spotkanie i omówienie kształtu współpracy. Na takim spotkaniu inwestor przedstawia swoje potrzeby odnośnie danego wnętrza. Często projektant już na tym etapie naprowadza inwestora na myślenie odnośnie funkcji, oczekiwań i możliwości budżetowych. Podczas spotkania lub wkrótce po nim, projektant wnętrz wycenia prace projektowe w oczekiwanym zakresie i przedstawia ofertę wraz z zakresem i harmonogramem prac.

Przed przystąpieniem do współpracy z projektantem. Podpisanie umowy i analiza założeń projektowych

Jeżeli obie strony zdecydują się na współpracę, drugim punktem jest podpisanie umowy na projekt wnętrz. Co powinna zawierać umowa projektowa? Przede wszystkim dane obu stron umowy, zakres, płatności i harmonogram. Jeżeli umowa została zawarta poza siedzibą przedsiębiorcy, wówczas istnieje możliwość odstąpienia od niej przez zlecającego w ciągu 14 dni.

Gdy umowa jest już podpisana, architekt wykonuje inwentaryzację, jeśli była objęta umową. Polega ona przede wszystkim na dokonaniu dokładnych pomiarów i fotografii we wnętrzu.

Pierwszym etapem pracy projektowej jest zebranie i analiza wytycznych do projektu. Wiele biur posiłkuje się formularzem ankiety on-line, który jest wygodną formą zebrania informacji od inwestora.

Jakie są pytania w ankiecie do projektu wnętrza? Przede wszystkim dotyczą one funkcjonalności, estetyki i priorytetów w kwestii kształtowania przestrzeni. Nie może zabraknąć pytania o budżet przeznaczony na wykończenie domu, czy mieszkania. Podanie dostępnego budżetu ułatwia znacznie pracę projektantowi, gdyż ten od razu wie, jakie rozwiązania może brać pod uwagę. Oszczędza to późniejszych nieporozumień i zmian w projekcie.

Etapy pracy projektowej: projekt koncepcyjny. Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz

Kolejnym etapem pracy projektowej jest przygotowanie koncepcji. Co składa się na projekt koncepcyjny wnętrza?

  • Układ funkcjonalny
  • Moodboard, czyli plansza lub tablica inspiracji
  • Wizualizacje

Omówmy poszczególne składowe projektu koncepcyjnego wnętrza.

jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz: przykładowy moodboard łazienki jako część projektu koncepcyjnego
Przykładowy moodboard projektu łazienki

Układ funkcjonalny wnętrza

Układ funkcjonalny to rzut pomieszczeń z wrysowanymi meblami i sprzętami. Uzupełniony jest o wymiary funkcjonalne, a więc pokazujące, ile miejsca zostaje w przejściach między ścianami, czy meblami lub jak dużo przestrzeni roboczej w kuchni można uzyskać. Niekiedy projektanci wnętrz przedstawiają od razu dwa lub trzy warianty do wyboru, ale nie jest to regułą. Na podstawie dobrze przeprowadzonej analizy architekt może opracować jeden układ funkcjonalny, najbardziej optymalny pod kątem ergonomii i estetyki.

Moodboard, czyli plansza inspiracji

Doświadczony projektant wnętrz przed przystąpieniem do szczegółowego projektowania przestrzeni przygotowuje tak zwaną planszę inspiracji, czyli moodboard. Na moodboard mogą składać się zdjęcia inspirujących wnętrz, zestawienia wybranych materiałów, a także dodatkowe grafiki, które określają estetykę. Ideą tworzenia moodboardu jest uchwycenie stylu, emocji i wybranych rozwiązań, jeszcze nie jest to projekt konkretnego wnętrza. Jaki jest więc cel tworzenia moodboardów? Plansza inspiracji to najłatwiejszy sposób porozumienia się odnośnie kierunku, w jakim powinien podążać projekt. Zamiast snuć opowieści o doborze różnych tekstur, dużo łatwiej przedstawić swój zamysł za pomocą zdjęć.

Wizualizacje wnętrz

Częścią projektu koncepcyjnego są wizualizacje. W dobie mediów społecznościowych, w których przedstawia się tę najbardziej przykuwającą uwagę część pracy, można odnieść wrażenie, że wizualizację są głównym elementem projektu. Jednak trzeba zaznaczyć wyraźnie, że są tylko częścią procesu projektowego. Same wizualizacje to za mało, by poprawnie zrealizować projekt, ale z drugiej strony są one ogromną pomocą nie tylko dla klientów, ale także wykonawców i… projektantów wnętrz. Od danego biura, a także rodzaju projektu zależy też jakość wizualizacji. Niektórzy przygotowują bardzo fotorealistyczne wizualizacje, szczególnie jako finalne widoki. Takie zastosowanie jest szczególnie uzasadnione, gdy odbiorcą projektu jest na przykład deweloper, który chce takie grafiki wykorzystać w materiałach marketingowych. Dla standardowych projektów lokali mieszkalnych przygotowuje się często trochę mniej efektowne pod względem wizualizacje, ale za to jest ich więcej bez znacznego podnoszenia kosztu projektu.

Opracowanie dokumentacji projektu – co zawiera projekt wykonawczy

Opracowanie projektu lub projekt wykonawczy to inaczej przygotowanie dokumentacji projektowej dla wykonawców branżowych. W zależności od zakresu projektu, ten zestaw rysunków może się różnić. Kompletny projekt wykonawczy będzie zawierał przynajmniej następujące rysunki:

  • rzut: układ ścian i zabudów gips-kartonowych
  • rzut: sufity
  • rzut: instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji
  • rzut: instalacje elektryczne – gniazda zasilające, punkty świetlne i łączniki świateł
  • rzut: dodatkowe instalacje takie jak kino domowe, systemy smart home
  • rzut: wykończenie podłóg i sufitów
  • rzut i widoki ścian: wykończenie ścian, w tym rozrysowanie płytek
  • meble na wymiar: oznaczenie na głównym rzucie i opracowanie na oddzielnych rysunkach

Pełne opracowanie dokumentacji projektowej zawiera także zestawienie elementów wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Taki wykaz można uzupełnić o wyceny i wskazanie proponowanego dostawcy lub miejsca zakupu. Kosztorys prac wykończeniowych przygotowywany jest albo przez biuro projektowe albo przez firmę, która będzie realizowała projekt.

Przekazanie pełnej dokumentacji projektowej przy braku zgłaszanych uwag jest finalnym etapem współpracy z projektantem wnętrz. Chyba że umowa projektowa przewiduje nadzór autorski, wówczas architekt jeszcze przez czas realizacji pozostaje w kontakcie z inwestorem.

współpraca z projektantem wnętrz. Dobór materiałów wykończeniowych. Zdjęcie autorstwa www.freepic.com
Dobór materiałów wykończeniowych. Zdjęcie: www.freepic.com

Realizacja projektu – nadzór autorski

Wielu inwestorów decyduje się na rozszerzenie współpracy z projektantem wnętrz o nadzór autorski nad realizacją projektu. Jak wygląda nadzór autorski przeprowadzany przez architekta wnętrz?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac projektant wnętrz umawia się z wykonawcami w celu omówienia kolejnych etapów wykończenia wnętrz. Takie spotkanie najlepiej przeprowadzić na inwestycji.

Podczas trwających prac wykończeniowych, architekt prowadzący nadzór przyjeżdża na miejsce inwestycji umówioną liczbę razy, by zweryfikować zgodność prac z projektem. Najczęściej takie wizyty mają miejsce na zakończenie poszczególnych etapów prac.

Nawet najbardziej doświadczony projektant wnętrz nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co może zdarzyć się na budowie. Dotyczy to szczególnie starszego budownictwa. Dlatego ważne jest, by projektant miał pieczę nad zmianami w projekcie, które trzeba wprowadzić najczęściej z przyczyn technicznych. Takie zmiany są każdorazowo konsultowane z inwestorem i nanoszone na projekt, a ich koszt wliczony jest w wynagrodzenia za nadzór autorski.

Prowadzący nadzór architekt wnętrz bierze udział w odbiorze gotowego lokalu. Znowu sprawdza zgodność wykonanych prac z projektem. W razie rozbieżności ustala harmonogram poprawek i ich dopilnowuje.

Podsumowanie współpracy z projektantem wnętrz

Mam nadzieję, że powyższy wpis dał Ci wgląd w to, jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz. Już niebawem z kolejnego wpisu dowiesz się, jak się przygotować na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz i do takiej współpracy.

Jeżeli natomiast myślisz o zleceniu projektu wnętrz architektowi, możesz umówić się na niezobowiązujące spotkanie na żywo w salonie MJ Studio w Mirkowie pod Wrocławiem, na miejscu inwestycji bądź on-line. Wejdź na naszą stronę, gdzie w zakładce kontakt znajdziesz adres e-mail i telefon kontaktowy. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *