Architekt wnętrz w codziennej pracy

W pierwszej części artykułu „Jak wygląda praca projektanta wnętrz” opisałam, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry architekt wnętrz. Jeśli mamy już predyspozycje, potrzebne się odpowiednie narzędzia i organizacja pracy. O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury!

 Część II. Narzędzia i tryb pracy

Jak wygląda praca architekta wnętrz od kuchni
Kolejne etapy komputerowego projektu: projekt 2D, model 3D i wizualizacja

Na czym pracuje architekt wnętrz? Rysunek 2D

Jak pracuje architekt wnętrz? Jakich używa narzędzi? Są dwa podstawowe narzędzia pracy projektanta wnętrz: komputer i wzorniki. Na komputerze zostaje opracowany cały projekt. Odręczne szkice, rysunki, koncepcje i notatki są zbierane w zestaw rysunków projektowych w oprogramowaniu CAD. Jest to komputerowe wspomaganie projektowania. Ja pracuję na programie Gstar CAD, który jest tańszym odpowiednikiem znanego programu AutoCAD. Zależy mi na legalności posiadanego oprogramowania, a soft Autodesku niestety jest bardzo drogi dla niedużego biura projektowego. Powstają w nim wszelkie rysunki techniczne: rzuty, widoki, przekroje, rysunki detali. Ponieważ moje oprogramowanie CAD działa na zasadzie wirtualnej deski kreślarskiej (podobnie jak AutoCAD), wszystkie rysunki muszę wykonać samodzielnie, jest tylko niewielka automatyzacja. Więcej czasu muszę poświęcić na sam projekt, ale daje mi to więcej kontroli i swobody niż programy działające na zasadzie parametrycznego tworzenia wirtualnego budynku, który większość rysunków tworzy potem automatycznie.

Fajerwerki, czyli model 3D i wizualizacje wnętrz

Ze względu na wybrany przeze mnie sposób pracy, oddzielnie tworzę model 3D w innym programie. Służy mi do tego Trimble SketchUp. Powstaje wirtualny model wnętrz wraz z wyposażeniem, a następnie za pomocą nakładki renderującej VRay od Chaos Group, robię fotorealistyczne wizualizacje. To jest ten element pracy komputerowej, którego najbardziej oczekują klienci, bo mogą zobaczyć, jak będzie wyglądał ich wymarzony dom lub mieszkanie. Możliwe jest utworzenie różnych wariantów kolorystycznych, różnych scen świetlnych, ocenić czy wybrany mebel pasuje do wnętrza. Wizualizacje wnętrz, choć to dla klientów zwykle najważniejszy etap projektu, jest tylko (albo aż) dopełnieniem dokumentacji projektowej powstałej w programie kreślarskim. Uzupełnieniem programu kreślarskiego CAD, modelowania 3D i wizualizowania, jest program graficzny. Mój nieco już stary Adobe Photoshop służy do przygotowywania grafik do wizualizacji, ostatnich poprawek gotowych wizualizacji, a ponadto do przygotowywania indywidualnych wzorów, na przykład fototapet lub tkanin.

W jakim czasie architekt wnętrz projektuje?

Ile czasu potrzeba projektantowi wnętrz na projekt na przykład łazienki? Jeśli policzyć czas spędzony tylko i wyłącznie na opracowaniu projektu, mogę zdradzić, że narysowanie kompletnego projektu łazienki (niech będzie taki przykład, bo zwykle jest to pomieszczenie względnie nieduże, ale wymagające szczegółowego opracowania), na który składają się rzuty z układem funkcjonalnym, instalacjami i materiałami wykończeniowymi oraz odpowiednie widoki, zajmuje zwykle około 6 godzin nieprzerwanego siedzenia przed komputerem. Wykonanie modelu 3D przygotowanego pod wizualizację zajmuje kolejne cztery do pięć godzin, natomiast wizualizacje wnętrz trwają mniej więcej półtorej do trzech godzin pracy obliczeniowej dokonywanej przez komputer i czas ten zależy od stopnia złożoności modelu wnętrza i rozdzielczości końcowej wizualizacji. Wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej łazienki wraz z wizualizacjami zajmuje więc półtorej dnia roboczego. Oczywiście nie licząc czasu poświęconego na pomiary łazienki na budowie w celu dokonania inwentaryzacji, ustaleń z klientem na temat efektu, jaki chce uzyskać, wybierania sprzętów do łazienki i materiałów wykończeniowych.

Wzorniki, próbniki i katalogi

Drugim po komputerze narzędziem pracy są wzorniki i katalogi producentów różnych elementów wykończeniowych i wyposażenia. Ja najczęściej korzystam ze wzornika kolorów farb i lakierów oraz frontów meblowych i blatów, często także wertuję katalogi tapet i dopasowuję wybrane płytki do desek (lub odwrotnie) i ścian. Zestawienie ze sobą różnych wzorników pozwala dokonać optymalnego wyboru koloru, faktury i wzoru różnych elementów wyposażenia wnętrza. Używa się ich także jako przykładu dla klienta, by ten mógł zobaczyć, jak wyglądają próbki różnych materiałów. Ekran komputera nie odda wiernie kolorów, a faktura możliwa jest tylko przez dotyk.

jak pracuje Architekt wnętrz na wzornikach
Praca ze wzornikami to nieodłączny element projektowej codzienności

Architekt wnętrz w terenie

Praca przed komputerem jest przeplatana pracą w terenie i spotkaniami z klientem, wykonawcami i dostawcami, pomiary lokalu. Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz polega zawsze na przedstawieniu oczekiwań ze strony klienta i omówieniu zasad współpracy.  Inwentaryzacja obejmuje pomiary wnętrza, opisanie zastanych instalacji i zabudów oraz dokumentację fotograficzną. W zależności od wielkości pomieszczenia i jego stanu, na pomiar należy przeznaczyć od godziny do nawet trzech. Kolejne spotkania z klientem są poświęcone na omówienie dalszych etapów projektowania. Najpierw omawiane są koncepcje układu funkcjonalnego, potem instalacji, na koniec aranżacji wnętrza. To jest najbardziej dynamiczna część pracy, kiedy odbywają się wizyty w sklepach z architektem wnętrz. Wspólne wizyty w sklepach z wyposażeniem wnętrz mają na celu zapoznanie klienta z proponowanymi produktami, na przykład kafelkami, armaturą lub tkaninami na zasłony.

Jeżeli klient zdecydował się na nadzór autorski, projektant wnętrz odbędzie wizyty na budowie. Ilość i częstotliwość tych wizyt zależy od postępu prac wykończeniowych, ale powinny być przynajmniej trzy. Pierwsza to spotkanie z wykonawcą w celu omówienia projektu, druga to sprawdzanie postępu prac i poprawności realizacji projektu, trzecia to odbiór prac wykończeniowych. Jednocześnie architekt wnętrz nie powinien uchylać się od kontaktu telefonicznego przez cały czas trwania prac wykończeniowych. Czasem się okazuje, że ściany i instalacje kryją jakieś niespodzianki, których nie dało się przewidzieć. Dotyczy to zwłaszcza wnętrz starych, remontowanych. Wówczas należy podjąć szybką decyzję, w jaki sposób problem ominąć lub naprawić i jaki będzie to miało wpływ na efekt końcowy.

Jak wygląda praca architekta wnętrz w terenie
Wizyty na budowie i nadzór autorski umożliwiają szybką modyfikację projektu w razie potrzeby

Dobry architekt wnętrz to niewyspany architekt wnętrz?

Czy prawdą jest, że wzięty architekt wnętrz pracuje aż do nocy i wypija hektolitry kawy? Cóż, na urlop też trzeba zasłużyć. Uważam, że to raczej jest sprawa organizacji pracy. Obecnie, mają już ustaloną pozycję, stosuję równowagę między pracą a odpoczynkiem i rozwijaniem innych zainteresowań, na podróże bliższe i dalsze, który umożliwiają mi kontakt z zupełnie innym wzornictwem. Nadmiar pracy wpłynąłby negatywnie na jej jakość, więc znalezienie czasu na odpoczynek jest bardzo ważne. Lepiej jest, gdy projekt powstaje przez nieco dłuższy czas (czyli na przykład trzy tygodnie, a nie trzy noce!), bo tylko wtedy można nabrać odpowiedniego dystansu, przemyśleć zastosowane rozwiązania i uniknąć błędów.