Jak przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz

Natalia Trykowska architekt wnętrz, Wrocław

W poprzednim wpisie na naszym blogu opisaliśmy, jak przebiega współpraca z architektem wnętrz. Teraz opowiemy, jak przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz. Zwłaszcza pierwsze spotkanie może być dla Ciebie niewiadomą, co jest zrozumiałe. Z tego wpisu dowiesz się, co warto mieć ze sobą i o czym dobrze wiedzieć.

Jakie miejsce na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz?

„U mnie czy u ciebie?” – mogłoby być wstępem do komedii romantycznej, ale pytanie o miejsce pierwszego spotkania zawsze pada w pierwszej, jeszcze telefonicznej rozmowie między projektantem wnętrz a inwestorem. W przypadku, gdy obiektem współpracy ma być istniejące wnętrze do remontu lub wykończenia, najrozsądniej spotkać się właśnie tam. Jeżeli mamy do czynienia z dopiero budowanym obiektem, zwykle proponuje się spotkanie w biurze architekta. Trykowska Studio ma taką przestrzeń do spotkań z klientami w Mirkowie pod Wrocławiem w salonie wykończenia wnętrz MJ Studio. Takie pierwsze spotkanie uznaje się za zapoznawcze i niezobowiązujące, które może, ale nie musi prowadzić do nawiązania współpracy i podpisania umowy projektowej.

Jak przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz. Natalia Trykowska zaprasza do MJ Studio w Mirkowie pod Wrocławiem. Inspirujące miejsce do rozpoczęcia współpracy z projektantem wnętrz
Natalia Trykowska zaprasza do MJ Studio w Mirkowie pod Wrocławiem. Inspirujące miejsce do rozpoczęcia współpracy z projektantem wnętrz

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz?

Podczas pierwszego spotkania z architektem wnętrz omówione będą podstawowe informacje odnośnie potrzebnej usługi projektowej:

  • Zakres prac projektowych i metraż objęty projektem
  • Budżet przeznaczony na projekt i realizację
  • Harmonogram, przede wszystkim dostępność terminów projektanta i oczekiwany czas trwania prac projektowych
  • Rysunki techniczne i zdjęcia

Omówmy po kolei powyższe punkty.

Zakres prac projektowych i metraż objęty projektem

Na pierwszym spotkaniu z projektantem wnętrz padnie pytanie, jaka część mieszkania lub domu ma zostać objęta projektem. Czy będzie to tylko projekt łazienki, kuchni i salonu? A może będzie to projekt wnętrz wszystkich pomieszczeń? Czy zostaną w tym uwzględnione pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia i pralnia? Od metrażu i rodzaju pomieszczeń zależy wycena projektu wnętrz. Warto mieć przygotowaną odpowiedź, jak szeroki zakres prac projektowych jest potrzebny. Czy inwestor oczekuje tylko układu funkcjonalnego, wskazania kolorystyki i materiałów wykończeniowych? Może potrzebny będzie kompleksowy projekt, który zawiera rysunki dla wykonawców branżowych? Na naszym blogu we wpisie „Co zawiera projekt wnętrz” możesz przeczytać, co dokładnie zawiera projekt wnętrz.

Budżet na projekt i realizację

Zakres prac projektowych, oczekiwana szczegółowość projektu i metraż wpływają na cenę projektu wnętrz. Jest idealnie, gdy inwestor wie, jaki budżet może przeznaczyć na projekt i realizację. Praca na konkretnym budżecie oszczędza nieporozumień i zmian w projekcie. Znając dostępny budżet, już na etapie projektu koncepcyjnego projektant wnętrz będzie mógł zaproponować odpowiednie rozwiązania. Podobnie jeżeli projekt wszystkich pomieszczeń w pełnym zakresie okaże się dla inwestora zbyt drogi, można poszukać oszczędności. Będzie to na przykład ograniczenie projektu do wybranych pomieszczeń. Projektant wnętrz może także zaproponować przygotowanie tylko pewnych kluczowych elementów projektu. Możliwości jest wiele, więc warto rozmawiać o budżecie przeznaczonym na projekt i na realizację. O tym, z czego wynika cena projektu wnętrz, możesz przeczytać tutaj na naszym blogu we wpisie „Ile kosztuje projekt wnętrz?”

Harmonogram prac projektowych i początek realizacji

Aby dobrze przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz warto także mieć oczekiwania dotyczące terminu rozpoczęcia prac projektowych i realizacji. Bardzo często jest tak, że inwestor ma już wybraną ekipę remontową z określonym terminem rozpoczęcia prac, trzeba tylko jeszcze znaleźć architekta i wykonać projekt. Znalezienie projektanta, także doświadczonego, który miałby termin „na już” nie jest wcale niemożliwe. Czasem zwalniają się terminy, bo na przykład przesunie się oddanie mieszkań u dewelopera, czy wydłuża się budowa domu. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że sam proces projektowy trwa. Nawet mimo optymalizacji pewnych części zadań, kompleksowy projekt niedużego mieszkania to minimum półtorej miesiąca pracy.

Jaką dokumentację przygotować na pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz?

Jeżeli masz rzuty techniczne domu lub mieszkania, na przykład od dewelopera lub architekta, warto mieć je ze sobą na pierwsze spotkanie. Pomocne będą zarówno rzuty z pokazanymi ścianami, jak i rysunki zawierające instalacje. Jeżeli jest to wnętrze już istniejące, a spotkanie odbywa się on-line lub w biurze architekta wnętrz, przydatne będą także zdjęcia. W razie nawiązania współpracy i jeśli umowa to obejmuje, projektant wnętrz dokonuje inwentaryzacji. Jest to zalecane nawet wtedy, gdy posiada się rzuty z wymiarami, gdyż te nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.

Fakty i mity na temat współpracy z projektantem wnętrz

Właściwie każdy ma w głowie jakieś wyobrażenia na temat współpracy i pierwszego spotkania z projektantem wnętrz. Wciąż pokutują pewne mity i nawet osoby zdecydowane na skorzystanie z usług architekta wnętrz mogą mieć pewne obawy. Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz to także dobry moment, by takie przekonania zauważyć i zmienić za pomocą konkretnych argumentów.

Mit 1: Projektant narzuca swoją wizję i nie słucha klienta.
Fakt: Projektant wnętrz dostosowuje projekt do stylu życia, preferencji i budżetu klienta. Takie wytyczne są omawiane już na pierwszym spotkaniu, a szerzej analizowane po nawiązaniu współpracy. Własny styl projektanta i specjalizacja w danym rodzaju wnętrz przyciąga inwestorów, którym taka estetyka odpowiada, ale nadal będzie to projekt wykonywany dla potrzeb konkretnego odbiorcy. Dlatego też najczęściej używa się zwrotu „współpraca projektowa”, a nie „zlecenie projektu”.

Mit 2: Tylko duże budżety pozwalają na współpracę z projektantem
Fakt: Projekt można dostosować do różnych budżetów – od konsultacji i projektowaniu wybranych pomieszczeń w po pełną realizację. Rozmowa na pierwszym spotkaniu pozwoli określić, na jaki rodzaj projektu lub konsultacji będzie najrozsądniej przeznaczyć dostępny budżet. Także budżet na realizację nie musi być dużo. Kluczem do sukcesu jest natomiast określenie, jakie środki są dostępne – praca na zadanym od początku budżecie sprzyja lepszemu dopasowaniu rozwiązań, niż późniejsze ewentualne „schodzenie z kosztów”.

Mit 3: Projektowanie wnętrz to tylko dobór kolorów i mebli.
Fakt: To kompleksowy proces obejmujący ergonomię, funkcjonalność i estetykę. Dyplomowany architekt wnętrz ma za sobą studia i doświadczenie, które obejmuje szeroki zakres wiedzy o ergonomii, stylach w architekturze, materiałoznawstwie i technologiach w wykończeniach wnętrz, a nawet elementach psychologii. Zazwyczaj już na pierwszym spotkaniu z architektem wnętrz inwestor odkrywa, jak dużo elementów należy wziąć pod uwagę przy projekcie mieszkania, czy domu.

Mit 4: Lepiej zrobić wszystko samemu, bo tak będzie taniej.
Fakt: Błędy w aranżacji i remontach mogą generować wyższe koszty niż usługa projektanta. Ponadto projektanci wnętrz uzyskują dla swoich klientów zniżki w salonach wyposażenia i wykończenia wnętrz. Jest to także duża oszczędność czasu, a ten, w przeciwieństwie do pieniędzy, jest nieodnawialnym zasobem.

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz – podsumowanie

Jak widzisz, na pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz nie musisz przygotowywać wiele. Nie zobowiązuje ono jeszcze do podjęcia współpracy, za to pozwoli się wzajemnie poznać i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz tej osobie powierzyć wnętrze swojego nowego domu. I z drugiej strony – architekt wnętrz też decyduje, czy chce przez przynajmniej miesiąc pracować dla danego inwestora.  

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny w przygotowaniu się na spotkanie z projektantem wnętrz. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że to architekt wnętrz tak powinien poprowadzić spotkanie, by otrzymać konieczne na tym etapie informacje. Nawet jeśli czegoś nie masz jeszcze przemyślanego, na przykład zakresu prac lub budżetu, po spotkaniu będziesz mieć punkt wyjścia do zastanowienia się na tym.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto podjąć współpracę z projektantem wnętrz, Trykowska Studio zaprasza na niezobowiązujące pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *