
W poprzednim wpisie – Mała łazienka Inspiracje – napisaliśmy, jak urządzić małą łazienkę pod kątem funkcjonalnym. Ten wpis znajdziesz tutaj: https://www.trykowskastudio.pl/mala-lazienka-inspiracje/ Czy można coś jeszcze zrobić? Tak! Poniżej znajdziesz porady i inspiracje dotyczące kolorów i materiałów, które sprawdzą się w małej łazience. Dzięki temu, mała łazienka wyda się optycznie większa. Z góry uprzedzamy – nie musi być biała, błyszcząca i z wielkim lustrem. Zapraszamy do lektury!
Jakie kolory do małej łazienki? Jak urządzić małą łazienkę, by nie była tylko biała
Użycie jasnych kolorów optycznie powiększy łazienkę – to wie już każdy. My proponujemy coś jeszcze – dodanie ciemniejszego tła i wyniesienie niektórych, jaśniejszych płaszczyzn, do przodu, połączone z oświetleniem. Można taki zabieg zastosować na przykład przy zabudowie stelaża podtynkowego lub za wanną. Doda to przestrzenności i urozmaici bryłę ścian.
Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w małej łazience?
- Kolory zimne – optycznie oddalają. Do kolorów zimnych zaliczamy: błękity, zielenie z domieszką błękitu, szarości z domieszką błękitu, odcienie koloru fioletowego z przewagą niebieskiego pigmentu.
- Kolory jasne – o tym napisaliśmy na początku tego akapitu.
- Kolory pastelowe, czyli wszelkie barwy rozbielone. Ze swojej natury są one jaśniejsze i bardziej delikatne od swoich nasyconych odpowiedników.
- Kolory neutralne, czyli biel, szarość i czerń. Mówimy tutaj o neutralnych bielach i szarościach, które nie mają pigmentów ciepłych barw. Takie neutralne barwy szczególnie mocno przyjmują kolor światła, a także otoczenia. Oznacza to, że biała ściana w ciepłym świetle będzie wyglądała na ciepłą, kremową. Podobnie będzie, jeśli w sąsiedztwie białej ściany będzie zabudowa meblowa wykończona ciepłym dębem. Aby czerń nie przytłaczała, należy używać jej rozważnie, najlepiej tylko jako elementy armatury, okuć meblowych lub dekoracji i tekstyliów.
Kolory to nie wszystko. Przy urządzaniu małej łazienki należy przemyśleć także inne aspekty wybieranych materiałów.
- Faktury: błyszczące powierzchnie ścian odbijają więcej światła, więc pomieszczenie wyda się większe. Jednak na takich powierzchniach bardziej widać wszelkie zabrudzenia i krople zaschniętej wody. W miejscach narażonych na zachlapania lepiej użyć satynowych powierzchni o delikatnym wzorze.
- Podziały powierzchni: w większości łazienek do wykończenia podłóg i ścian używa się płytek ceramicznych, gresowych, rzadziej spieków lub kamienia. To mit, że w małych łazienkach lepiej się sprawdzają małe płytki. Niezależnie od wybranej okładziny warto zadbać, aby pojedyncze płytki były jak największe. Mniejsza liczba podziałów uspokoi przestrzeń przez wprowadzenie czystej, jednolitej płaszczyzny. Podziały, które siłą rzeczy i tak się pojawią, muszą być przemyślane.

Jak oświetlić małą łazienkę
Jak urządzić małą łazienkę, by była dobrze oświetlona? Podzielić ją na strefy! Może nadejść pokusa, by zastosować tylko jedno oświetlenie górne i jedno nad lustrem. Zazwyczaj takie punkty oświetleniowe są przygotowane w mieszkaniach deweloperskich. I rzeczywiście, to wystarczy do funkcjonalnego oświetlenia łazienki, co nie znaczy, że nie da się tego zrobić lepiej. W łazience można wyróżnić cztery strefy i funkcje oświetleniowe:
- Oświetlenie główne, czyli ogólne. Zazwyczaj jeden z dwóch punktów oświetlenia, które przygotowują deweloperzy, gdyż taki jest minimalny wymóg prawny.
- Oświetlenie lustra, zlokalizowane nad umywalką. Drugi i najczęściej ostatni „domyślny” punkt oświetlenia w łazience. Tutaj warto też dodać, że przy oświetleniu twarzy, zwłaszcza pod kątem przygotowania makijażu, lepiej sprawdza się oświetlenie frontowe. Obecnie najczęściej jest to oświetlenie LED na płaszczyźnie lustra. Często ma opcję przełączania między barwami światła.
- Oświetlenie strefowe, zwykle jest to oświetlenie nad wanną lub prysznicem. Pomaga doświetlić te strefy, a także przydaje się przy budowaniu scen świetlnych.
- Oświetlenie dekoracyjne lub nocne. Może być uruchamiane tradycyjnym łącznikiem, a także na czujnik ruchu z dodatkowym warunkiem – zaciemnieniem lub godziną.
Nawet w małej łazience jest sens wydzielić oświetlenie strefowe i dekoracyjne. Zwiększy to funkcjonalność łazienki, a dobre oświetlenie sprawi, że wyda się większa i przyjemniejsza.

Jaką barwę światła wybrać do łazienki?
Jako oświetlenie główne i lustra najbardziej sprawdza się barwa neutralna 4000K, zaś jako dekoracyjne 3000K do nawet 2500K. Idealne rozwiązanie to oświetlenie o zmiennej temperaturze barwowej i natężeniu światła. Możliwość zaprogramowania scen świetlnych odpowiednich do pory dnia, nastroju i aktywności to kolejny atut oświetlenia w systemie Smart Home. Szerzej o tym, jak dobrać oświetlenie do łazienki oraz innych pomieszczeń, znajdziecie tutaj: https://www.trykowskastudio.pl/jak-dobrac-oswietlenie-do-domu-i-mieszkania/ Natomiast na stronie producenta ceramiki Tubądzin jest artykuł o tym, jak dobrać oświetlenie łazienkowe, biorąc pod uwagę wybrane płytki: https://www.tubadzin.pl/blog/jak-dopasowac-oswietlenie-lazienki-do-plytek
Jak urządzić małą łazienkę. Podsumowanie
Urządzanie małej łazienki jest niewątpliwie wyzwaniem. Mały metraż nie wyklucza jednak funkcjonalności ani estetyki. Czasem trzeba zrezygnować z niektórych wymarzonych rozwiązań, ale nadal można zaprojektować małą łazienkę jako nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenie. Jeżeli uważasz, że przyda Ci się profesjonalna pomoc przy projekcie Twojej małej łazienki (albo dużej), zapraszamy do kontaktu.
Więcej o trendach w urządzaniu łazienek w 2025 roku przeczytasz tutaj.