Zmiany deweloperskie – czy warto zlecić?

Zmiany deweloperskie na etapie budowy

Podchodząc do kupna mieszkania na rynku pierwotnym pojawia się pytanie, czy możliwe są zmiany deweloperskie, czyli zmian w zastanym układzie pomieszczeń. Jeżeli budynek jest dopiero w trakcie budowy, jest na to najlepszy czas.

Dlaczego w ogóle pytać o zmiany deweloperskie? Szukając mieszkania, zwykle w pierwszej kolejności kierujemy się lokalizacją i ceną, a potem  proponowanym przed dewelopera układem mieszkania. Jednak nigdy nie jest tak, że będziemy zadowoleni z niego w 100% , bo i nie da się zaplanować pomieszczeń w mieszkaniu idealnie dla każdego. Ilu klientów, tyle potrzeb.

Dlaczego warto wykonać zmiany deweloperskie?

Najbardziej oczywisty powód, dla którego warto zdecydować się na zmiany deweloperskie, to możliwość dostosowania układu mieszkania do własnych potrzeb. Wszelkie przesunięcia ścian, zmiana rozkładu i wielkości pomieszczeń to jest właśnie cel dokonywania zmian na etapie budowy. Jeżeli kupiłeś dwa mieszkania i zależy Ci na ich połączeniu, by otrzymać większy metraż, takie zmiany są wręcz nieodzowne.

Co ważne, takie zmiany na etapie budowy są najczęściej bezpłatne, o ile mieszczą się w standardzie przewidzianym przez dewelopera. Ze ścianami i instalacjami wodno-kanalizacyjnymi najczęściej nie ma problemu, ale punktów elektrycznych najczęściej przybywa w toku prac projektowych. Istotna jest oszczędność czasu i pieniędzy – jeśli zmiany będą dobrze przemyślane, późniejsze prace wykończeniowe przebiegają znacznie szybciej i są tańsze. Znaczenie ma także fakt, że deweloper daje gwarancję na wykonane przez siebie prace.

Co obejmują zmiany deweloperskie?

Zmiany deweloperskie to w pierwszej kolejności zmiany układu ścian. Ale czy zmiany deweloperskie to tylko układ pomieszczeń? A co z gniazdami, oświetleniem, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i grzewczymi? To wszystko trzeba przeprojektować wraz ze zmianą układu ścian. Zmiany elektryki, czyli zmiany położenia gniazdek, ulokowania punktów świetlnych i włączników, dobór grzejników i przyłączy wodno-kanalizacyjnych to także zakres zmian deweloperskich.

Zmiany deweloperskie
Zmiany deweloperskie to zmiany układu ścian, elektryki i instalacji C.O. i wod-kan

Czy projektant wnętrz zajmuje się zmianami deweloperskimi?

Jak najbardziej. Jest to aranżowanie wnętrz podobne do innych: najpierw projektant musi poznać potrzeby klienta i oczekiwania odnośnie nowego mieszkania. Potem przedstawi koncepcje nowego układu pomieszczeń wraz z rozmieszczeniem mebli i sprzętów domowych. Gdy układ funkcjonalny zostanie zaakceptowany, kolejnym etapem są zmiany gniazd i oświetlenia, zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Taką dokumentację projektant wnętrz wykonuje w trzech kopiach: dla klienta, dla dewelopera na potrzeby dokumentacji i dla kierownika budowy. W zależności od ustaleń, dokumentację dostarcza na budowę projektant.

Na zmiany deweloperskie najczęściej nie ma wiele czasu. Dokumentacja musi znaleźć się na budowie zanim budowlańcy wejdą do konkretnego mieszkania z danym etapem budowy. Zawsze pierwsze są wymagane rysunki nowego układu ścian, potem pozostałe. Im szybciej po zakupie mieszkania klient zdecyduje się na zamówienie projektu zmian deweloperskich, tym lepiej. Dobrze, jeśli można przeznaczyć na to około miesiąc czasu. Wówczas można na spokojnie przemyśleć wszystkie zmiany.

Łączenie mieszkań (albo dzielenie, ale to rynek wtórny domów i inna historia) i zmiany układu pomieszczeń to najczęstszy powód dokonywania zmian deweloperskich. Warto rozważyć taką możliwość zmiany aranżacji pomieszczeń mieszkania ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy.