O urządzaniu łazienki

Jak zaprojektować łazienkę? Od czego zacząć?

Projektowanie łazienki to oprócz projektów kuchni najczęstsze zlecenia dla mnie jako projektanta wnętrz we Wrocławiu. Nie ma w tym nic dziwnego – wymagania prawne i techniczne są wielkie, dorównują im oczekiwania, a metraż najczęściej jest do tego wszystkiego odwrotnie proporcjonalny. Obok kuchni jest to też najdroższe do wykończenia pomieszczenie, stąd lepiej i… taniej powierzyć je profesjonaliście.

Łazienka musi posiadać podstawowy zestaw sprzętów: umywalkę, miskę ustępową, wannę lub prysznic oraz pralkę. W nowych przepisach dotyczących warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki na rok 2018, z tej listy wypadła pralka. Według obecnych przepisów, podejście wodno-kanalizacyjne do pralki musi być w mieszkaniu, niekoniecznie w łazience. Tym samym ustawodawca oficjalnie usankcjonował umieszczanie pralki w kuchni, co jest dość częstą praktyką. Podstawowe znaczenie w łazience ma oczywiście dostęp do wody, odpływu ścieków i osobny kanał wentylacyjny. Czasem w tym pomieszczeniu umieszcza się także gazowy lub elektryczny podgrzewacz do wody, co dodatkowo wpływa na stopień skomplikowania pomieszczenia.

Łazienka w bloku
Mała łazienka w bloku – jak ją urządzić? Trzy łazienki w bloku, każda inna, każda mała i każda wygodna

Już wiemy, co w łazience musi być. Teraz należy zadać sobie pytanie, co chcemy, żeby w łazience było? Największym ograniczeniem jest metraż i odległość od pionów, przy czym najbardziej ogranicza nas ulokowanie miski WC – maksymalnie 1,5 metra od pionu kanalizacyjnego, chyba że chcemy się bawić w rozdrabniacze, zawory odpowietrzające, co zwykle jest skórką za wyprawkę, chyba że łazienka ma być w zupełnie innym niż obecnie miejscu. Właściwie do każdego sprzętu można zadać szereg pytań związanych z ich funkcjonalnością:

  • Umywalka duża czy raczej mała? A może podwójna, by rano nie walczyć o dostęp do łazienki?
  • WC kompakt czy zestaw podtynkowy z miską wiszącą?
  • Bidet czy może z braku miejsca bidettę? A może nowoczesną deskę myjącą?
  • Wanna czy prysznic – chyba najczęstszy dylemat. A może to i to? Lub chociaż parawan nawannowy, żeby było dwa w jednym? Jeśli wanna, to jak duża? A jak duży prysznic? Czy zamykana kabina czy otwarta typu walk-in?
  • Pralka zostaje w łazience czy nie? Jak duża jest potrzebna?
  • Czy znajdzie się miejsce na suszarkę? To może chociaż pralko-suszarkę?

Do tego ostatniego zresztą gorąco zachęcam, jeśli nie ma miejsca na pralkę i suszarkę jako dwa oddzielne sprzęty. Co się tyczy reszty – jest to kwestia indywidualnych potrzeb, upodobań i oczywiście możliwości, jakie daje wielkość i układ łazienki.

O czym jeszcze trzeba pamiętać projektując łazienkę?

Warto także pomyśleć o miejscu do przechowywania. Duże znaczenie ma oświetlenie: oprócz ogólnego na całe pomieszczenie, nieodzowne jest światło przy lustrze – zwłaszcza panie docenią światło PRZY lustrze zamiast NAD – a przydaje się także dodatkowe doświetlenie wanny lub prysznica. Wprawdzie w łazience nie ma takiego rygoru jak w kuchni, jeśli chodzi o kolejność sprzętów, ale i tutaj warto kierować się ergonomią. Umywalka i WC powinny być tak umiejscowione, by tworzyć strefę „pierwszej potrzeby”, a więc znajdować się bliżej drzwi, a nie na przykład ukryte za wanną lub szafką. Gniazda i włączniki należy rozważnie umieścić – nie tylko, by były wygodne w użytkowaniu, ale także by znajdowały się w bezpiecznej odległości od wody.

Udana aranżacja łazienki

Wreszcie chyba najbardziej przyjemna część – aranżacja łazienki. Obecnie modna łazienka to odcienie neutralne, do których z łatwością będzie można dobrać dodatki, by trochę odświeżyć wygląd wnętrza. Taka neutralność jest wskazana – wszak remonty łazienek przeprowadza się raczej rzadko, a zbyt narzucający się styl może po prostu zmęczyć. Przy większym metrażu można nieco bardziej poszaleć i wybraną ścianę wykończyć w mocnym akcentowym kolorze. Kolor roku 2018 – ultrafiolet i inne zdecydowane barwy sprawdzą się znakomicie. Armaturę i ceramikę lepiej dobrać o prostych liniach stylistycznych, ale właśnie dzięki temu wysmakowanych, eleganckich w prostocie, które szybko się nie znudzą.  Oprócz wyglądu ogromne znaczenie ma także jakość – o ile dla płytek ważniejszy jest umiejętny montaż, to armatura pracuje w dość trudnych warunkach. Twarda woda, ciągła wilgotność, czasem dłuższe przerwy, na przykład wyjazd wakacyjny, to wszystko działa negatywnie na trwałość sprzętów. Warto więc nie kupować najtańszych, ale kierować się jakością.

Łazienka to pomieszczenie, które musi dobrze służyć wielokrotnie w ciągu dnia i przez przynajmniej kilka lat, a częściej kilkanaście lat. Rano w łazience szukamy orzeźwienia przed nowym dniem, wieczorem szukamy relaksu po ciężkiej pracy. Najczęściej musi się tutaj znaleźć miejsce na przechowywanie prania z całego tygodnia, a bywa, że i ręcznie coś się w umywalce wypierze. Jak widać, taka łazienka to pomieszczenie wielofunkcyjne i właśnie to trzeba brać pod uwagę podczas projektowania.

Projekt łazienki dla osoby starszej.
Projekt łazienki dla osoby starszej. Projekt wykonawczy łazienki, efekt przed i po

Dodaj komentarz