Gdy w niedalekiej perspektywie czeka nas wykańczanie lub remontowanie i urządzanie własnego mieszkania, domu albo lokalu służącego do działalności gospodarczej, zwykle długie godziny przesiadujemy nad wnętrzarską prasą i stronami internetowymi w poszukiwaniu inspiracji. Powoli zaczyna się wyłaniać styl, w jakim wnętrza będą urządzone, oczami wyobraźni widzimy designerską lampę nad stołem w jadalni, zabudowę kuchenną pełną wymyślnych rozwiązań, efektowne tafle szkła zamiast balustrady przy schodach… A potem zaczynamy to wszystko liczyć i znajdujemy się znów bliżej ziemi…. Jak oszacować budżet na wykończenie wnętrza, by realizacja nie zakończyła się klęską?
Marzenia a budżet
Nie ma co ukrywać, że koszty remontu i urządzania wnętrz są bardzo wysokie i tak naprawdę nie ma górnego limitu cen, a zakładany budżet na wykończenie wnętrza często bywa przekraczany. Jak mądrze zaplanować budżet na wykończenie? Jak rozłożyć wydatki, by nie brakło pieniędzy na żadnym etapie realizacji projektu?
Przede wszystkim, należy określić swoje możliwości, czyli ustalić budżet na wykończenie wnętrza Jako architekt wnętrz muszę zadać to niedyskretne pytanie: „Ile pieniędzy chcecie na to przeznaczyć?” i bardzo często słyszę w odpowiedzi, że „wyjdzie w praniu”. W rezultacie interesujący projekt wnętrz zawierający dobre materiały i wyposażenie o ciekawym wzornictwie w trakcie realizacji musi być modyfikowany, a dla wybranych uprzednio elementów wyposażenia trzeba szukać tańszych odpowiedników. I zawsze pozostaje pewien niedosyt zarówno po stronie inwestora, jak i projektanta. Dlatego tak ważne jest szczere i uczciwe – przed samym sobą – wydzielenie puli pieniędzy przeznaczonej na wykończenie wnętrz.
Budżet na wykończenie wnętrza i koszt realizacji
Przy tworzeniu budżetu na wykończenie wnętrza trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty elementów wyposażenia i materiałów wykończeniowych, ale oczywiście także koszty realizacji wybranych rozwiązań. Każda firma budowlana ma inne stawki na kładzenie płytek wielkoformatowych i maleńkich mozaik, inny będzie koszt malowania ścian i inny będzie koszt tynków dekoracyjnych. Im bardziej nietypowe rozwiązanie i nowatorskie materiały, tym większy koszt realizacji projektu. Przystępując do podpisania umowy z ekipą wykończeniową, należy poznać ich stawki dla danej realizacji i poprosić o wycenę na podstawie projektu wnętrz.
Jak mądrze zaplanować budżet na wykończenie?
Mało kto może sobie pozwolić na wszystko, co mu tylko się spodoba. Zwykle trzeba iść na kompromisy. W tej części tekstu podpowiem, na co warto przeznaczyć więcej pieniędzy, a co można kupić taniej, by utrzymać budżet na wykończenie wnętrza w ryzach.
Na etapie projektowania instalacji nie warto żałować punktów świetlnych i elektrycznych, zwłaszcza w kuchni i przy stanowiskach komputerowych. Niedostateczna ilość światła i gniazd elektrycznych będzie skutkowała pojawieniem się w bliskiej przyszłości zwojów kabli i przedłużaczy. Może to co gorsza grozić nadmiernym obciążeniem domowej sieci, niedostosowanej do takiej liczby odbiorników elektrycznych. Warto starannie przemyśleć dodatkowe elementy instalacji elektrycznej i wodnej, takiej jak ogrzewanie podłogowe. Gdy wraz z jesienią gresowa podłoga okaże się nieprzyjemnie zimna, będzie za późno.
Budżet na wykończenie stałych elementów
Skoro jesteśmy już przy podłodze – tutaj także nie warto przesadnie oszczędzać. Podłoga to inwestycja na długie lata: zwykle przez 15 – 20 lat posadzki pozostają nie zmieniane. Wykończenia ścian w łazience i kuchni także możemy zaliczyć do stałych elementów wykończeniowych. Jeżeli decydujemy się na tradycyjne wykończenie ścian płytkami, pamiętajmy o tym, że nie musi być to produkt bardzo drogi. Jeżeli wybrane ściany mają być pokryte tynkami dekoracyjnymi, warto zapłacić więcej dobremu wykonawcy. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z jego wcześniejszymi pracami i poprosić o zrobienie próby. Malowanie ścian jest najmniej kosztowym wykończeniem, jednak nie dajmy się zwieść niskiej cenie farby z marketu budowlanego. Niska cena najczęściej jest rezultatem mniejszego nasycenia pigmentem, słabszej jakości bazy farby i niższej klasy szorowalności. Paradoksalnie, zakup droższej farby sprawdzonej marki może ostatecznie wyjść taniej – do pełnego krycia wystarczy mniej warstw, kolor jest bardziej intensywny, powłoka malarska wytrzymuje dłuższy czas.
Do elementów stałych możemy zaliczyć ceramikę i armaturę łazienkową oraz kuchenną – tych rzeczy również nie wymienia się w krótkim okresie czasu. Armatura to sprzęt pracujący wielokrotnie w ciągu dnia, obciążony ciśnieniem wody, poddawany zmiennym temperaturom i środkom chemicznym. Nie może to być sprzęt najtańszy, kupiony przypadkowo, gdyż jego główne elementy mogą ulec szybkiemu zużyciu lub się uszkodzić. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na armaturę podtynkową: baterie i stelaże do WC. Tutaj słaba jakość może kosztować nas konieczność rozkuwania ścian w razie awarii. Lepiej więc zainwestować w sprzęt objęty nawet 20-letnią gwarancją.
Inaczej niż armatura, ceramikę można bezpiecznie wybrać tańszą. Co prawda produkty światowych marek wyróżniają się niebanalnym wzornictwem, szczególnie staranną technologią wykonania i innowacyjnością, to jednak nie ukrywam, że tanie umywalki lub miski ustępowe też można znaleźć całkiem ładne i spełniające swoje funkcje.
Zabudowa kuchenna to ważny punkt budżetu na wykończenie wnętrza
W kwestii mebli musimy wyróżnić zabudowy meblowe stałe i meble ruchome. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim zabudowa kuchenna, szafy wnękowe i często także meble łazienkowe, na przykład szafka pod umywalką lub zabudowa pralki. Tutaj nie warto oszczędzać na materiałach wykończeniowych, jeśli chcemy, by te meble posłużyły nam przynajmniej 15 – 20 lat. Istotna jest jakość tych elementów, które mają bezpośrednią styczność z trudnymi warunkami (wilgotność, temperatura, chemia) i tych, które „pracują”, czyli elementów ruchomych: zawiasów, podnośników, prowadnic.
Oprócz frontów i elementów ruchomych zabudów meblowych mamy także do wyboru całą gamę wyposażenia i dodatków, które mają ułatwić nam życie. Należą do nich chociażby kosze cargo, systemy narożne, obniżane półki, elektryczne otwieranie, a także wkładki do szuflad (na przykład na sztućce, na talerze), systemy koszy do segregacji śmieci, pojemniki do przechowywania żywności dopasowane do wymiarów szafki. Warto rozważyć, ile z tych rozwiązań rzeczywiście jest nam potrzebnych. Niektóre są naprawdę funkcjonalne, ale wiele z nich to kosztowne gadżety, które niekiedy trzeba wykreślić z budżetu na wykończenie wnętrza.
Meble i lampy w budżecie wykończeniowym
Pozostały nam meble ruchome i oprawy lamp. Moim zdaniem jako projektanta wnętrz, tutaj można już nieco obniżyć poprzeczkę. To znaczy, jeżeli po wykończeniu elementów stałych budżet został mocno nadszarpnięty, zakup mebli i lamp można nieco rozłożyć w czasie i poszukać tańszych odpowiedników dla markowych, designerskich produktów. Tutaj trzymam się tylko jednej zasady: lepiej kupić tanią ramę łóżka, ale jak najlepszy materac; lepsze tańsze biurko i lampka biurkowa, ale ergonomiczny fotel biurowy z prawdziwego zdarzenia. Te rzeczy mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Salony z oświetleniem kuszą różnorodnością opraw świetlnych: od zupełnie prostych do naprawdę wyszukanych. I często są to produkty bardzo drogie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup jednej bardzo ładnej lampy, która będzie wisiała w głównym punkcie wnętrza: nad stołem w jadalni lub w salonie. Będzie stanowiła główny akcent wnętrza, jego ozdobę, która przyciąga wzrok. Pozostałe lampy można wyszukać skromniejsze, choć oczywiście bez uszczerbku dla koncepcji wnętrza.
Wnętrzarska lista zakupów
Dużo informacji? Tak naprawdę to wierzchołek rozważań na temat urządzania wnętrz z uwzględnieniem budżetu na wykończenie wnętrza. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że architekt wnętrz twardo stąpa po ziemi i zdaje sobie sprawę z finansowych ograniczeń, z jakim boryka się większość klientów, nawet gdy ci nie przyznają tego wprost. Dobry, doświadczony projektant wnętrz umiejętnie będzie dobierał wyposażenie uwzględniając stosunek jakości do ceny i ustalając priorytety dla poszczególnych wydatków. Jednym z elementów dokumentacji projektowej jest zestawienie elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Znacząco ułatwia to przygotowanie zakupów wnętrzarskich. Ponadto architekt wysyła zapytanie ofertowe do sklepów i dostawców, z którymi współpracuje i u których może dostać atrakcyjny rabat dla swoich klientów.
Na zakończenie dzisiejszego wpisu, powrócę do jego początku: najważniejsze jest ustalenie budżetu na wykończenie wnętrza i jeśli korzystasz z pracy architekta wnętrz, warto szczerze podzielić się z nim tą informacją. Drugą ważną rzeczą jest ustalenie priorytetów wydatków: na elementach stałych, których nie wymienimy na przestrzeni pięciu lat, nie ma co oszczędzać. Posadzki, zabudowę kuchenną, armaturę warto zakupić najlepszą, na jaką nas stać. Oczywiście pamiętając o tym, że nie wszystko służy funkcjonalności i trwałości tych produktów, a z gadżetów można zrezygnować. Ustalenie tych priorytetów jest oczywiście kwestią indywidualnych wyborów, ale warto wybrać mądrze, bo koszty są niebagatelne, a z konsekwencjami dobrych i złych decyzji trzeba będzie borykać się na co dzień.